Jednym z obszarów priorytetowych strategii circular economy są tworzywa polimerowe. - Polska branża narzędziowo-przetwórcza stoi przed ogromnym wyzwaniem. W najbliższym czasie zostaną wprowadzone bardzo duże zmiany prawne dotyczące recyklingu. To temat przewodni nadchodzącej edycji Targów INNOFORM® - zapowiada Beata Łoś, Project Manager.

Ciekawie zapowiada się Konferencja EKO-POLIMERY Gospodarka Obiegu Zamkniętego w przetwórstwie tworzyw polimerowych, organizowana przez Bydgoski Klaster Przemysłowy. Zagadnienia recyklingu i Gospodarki Obiegu Zamkniętego to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed branżą tworzyw polimerowych i produkcji narzędzi do przetwórstwa tworzyw. Podczas konferencji poruszane będą między innymi zagadnienia dotyczące Europejskiej Strategii na Rzecz Tworzyw Sztucznych w Gospodarce Obiegu Zamkniętego, dyrektywy Single-Use Plastics i efektów dla branży w wyniku ich wdrożenia, a także wytycznych dla firm branży narzędziowo-przetwórczej wynikające z nowelizacji ustawy o odpadach, polskiej mapy drogowej GOZ oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta. W drugiej części konferencji przedstawione będą dobre przykłady wykorzystania tworzyw pochodzących z recyklingu – zarówno mechanicznego jak i chemicznego. Dodatkowo zaprezentowana zostanie tematyka recyklingu opon samochodowych i powtórnego wykorzystania powstałego regranulatu, która jest przedmiotem międzynarodowego projektu TIREC w ramach Inicjatywy EUREKA. Na zakończenie eksperci omówią tematykę tworzyw biodegradowalnych jako alternatywy dla tradycyjnych tworzyw polimerowych. 

Zdaniem Wystawców tym, co wyróżnia Targi INNOFORM® jest profil imprezy. Na te trzy wyjątkowe dni do Bydgoszczy przyjeżdżają specjaliści z branży i decydenci. Wszyscy w konkretnym celu - chcą poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami. W mieście swoją siedzibę ma blisko 200 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych i ok. 30 narzędziowni. Zatrudnienie znajduje łącznie ponad 4000 osób i wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników. Tak jak region kujawsko-pomorski jest liderem w wytwarzaniu narzędzi na światową skalę, tak Międzynarodowe Targi Kooperacji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM® są numerem jeden wśród wydarzeń o tej tematyce na północy kraju. Świadczy to o tym, że jest to idealne miejsce wymiany myśli, doświadczeń a
przede wszystkim kontaktów dla wszystkich tych, którzy związani są z branżą narzędziowo-przetwórczą.

Szczegóły na www.innform.pl